Dijital Pazarlama Nedir?

//Dijital Pazarlama Nedir?

Dijtal Pazarlama nedir ? Sorusunu gelin beraber cevaplayalım.

Bu yazımda sizlerle tecrübelerimden ziyade kaynaklar arası yaptığım araştırmalardan edindiğim bilgilerle herkesin çok kolay anlayabileceği dilden olayı anlatmaya çalışacağım ve Dijital Pazarlama Nedir ? sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Ünlü YouTube geyiği ile konuya giriş yapıyorum yazımızı paylaşmayı unutmayınız. 🙂

Dijital pazarlama: Geleneksel pazarlamanın piyasaya hükmettiği dönemlerin ardından internetin ve 2009 yılı itibariyle ülkemizde de sosyal medyanın aktif olarak kullanılmasıyla gündeme geldi.

Dijital Pazarlama Nedir?

“Dijital Pazarlama Nedir sorusuna ek bombardıman var bu kısımda”

Üniversitelerin ilgili bölümlerinde sözde profösörler nasıl oluyorsa artık pazarlama anlatırken hemen dijital pazarlama derslerini de kendileri vermeye başladı. Tabi yurtdışı kaynakları bizlerle paylaşarak. Ben ve benim gibiler haricinde kimse de onlara “yahu hocam bırak git artık, geleneksel pazarlama kalmadı senin de bu derste işin kalmadı” demedi. Dolayısıyla ingilizcesi yeterli olan arkadaşlarım gibi benim de yaptığım şeyler yurt dışı kaynaklardan konu ile alakalı bilgiler toplamak oldu. Geleneksel pazarlamanın dışında dijital pazarlamanın bize sunduğu en güzel veriyi yakaladık sonra.

Anında geri bildirim.

Bu çok önemlidir arkadaşlar. Fikirlerinizi de dahil olmak üzere eyleme soktuğunuz herhangi bir olayı ilk olarak ölçmek istersiniz ve nabız yoklarsınız. Dijital platformlar çıktıktan sonra markaların en büyük handikapları da ortaya çıktı. Memnuniyetsizlik. Bakın bu konu çok önemli. Geleneksel pazarlamada markalar bu işin tüketici tarafından geri bildirimini aracı kuruluşlar tarafından alırdı. Onlarda araştırmalarını yüzdelik dilimler üzerinden yapardı. Hani bir yarışma programı vardı hatırlarsınız. Yüz kişiye sorduk diye oydu konu. Tabi bu da hatalı geri bildirimlerin dönmesine de sebep oluyordu. Tamamını geride bırakacak olursak firmaların prototip olarak hazırladığı ürünlerin testlerinden itibaren piyasaya sokması ve ürünlerin raflardan kaldırılma olasılıklarını düşünün. Dijital çağ ile birlikte bunların oranında çok büyük bir düşüş var. İşte bu dijital pazarlama başarısıdır.

 • Tüketici Tepkisi – ışık hızında geri bildirim almak!

 • Manevra Kabiliyeti – gündeme göre pozisyon alma kabiliyeti!

 • Pazar Payı Ölçümü – pazarın dinamikleri anında değişebiliyor!

 • Problem Çözme – problemleri dakikalar içerisinde çözebiliyorsunuz!

 • Bütçe Sorunu Yok – bütçenizi çok fazla yormuyorsunuz!

Pazarlama denince ilk akla “ürünün ya da hizmetin satışını arttırmak için, satış elemanları yetiştirme, piyasa durumunu ve gereksinimi saptama, tanıtma, paketleme gibi etkinliklerin tümü” gelen genel tanımın üzerinde duralım biraz.

Dijital pazarlamanın altın çağına kucak açtığı bugünlerde işte bu tanım genelleşti arkadaşlar. Bizim anlatmaya çalıştığımız durum bu. Geleneksel pazarlamada bunu yapabilmek için gerekli olan done neydi? Para.. O zaman ne vardı? Piyasada, pazarda sadece güçlü markalar. Bölgesel markalar onlarla yarışamıyordu. Dijital alanın bu kadar yükselmesi büyük markaların işlerini etkilemedi gibi gözükebilir. (Onun da sebeplerini yazacağım.)  Bundan ziyade bölgesel, onlardan; nispeten daha küçük olan yerel markalara da onlarla aynı argümanları kullanma imkanı tanıdı işte dijital pazarlama. Tabi Ülkemizde ki tipik patron mantığı bunu yine yanlış anladı orası ayrı konu. Facebook ya da Twitter’da çok fazlaca takılan işsiz yeğenine sen bu işten anlarsın bizim paylaşımları yapsana’lara çevirdiler. Dolayısıyla onlar için durumdan faydalanma gibi bir olay söz konusu olmadı. Ama unutmayın ki Dünyada dijital pazarlama ile ABD başkanlığını kazanan OBAMA denilen bir adam var.

Youtube, Twitter, Facebook gibi kanalları kullanan OBAMA abimiz, çılgınca bir iş yaptı Eyaletler arası gidip gelmelerin dışında reklam ve tanıtım bütçeleri rakibine göre o kadar küçük olmasına rağmen ne yaptı KA-ZAN-DI!

Burada ki ana fikir nedir ? Dijital Pazarlama Nedir ?

Peki biz Dijital Pazarlama için: Mevcut durumu kullanarak, potansiyelinin çok daha fazlasına, en ekonomik ve hızlı şekilde çıkma olayıdır. Diye bilir miyiz?

Bakın bu konuyu sakın ola ki yanlış anlamayın. Dijital pazarlama için unutulmaması gereken asıl olay. Geleneksel pazarlamada da olduğu gibi öncelikli olarak ürün kaliteli olacak, isteklere karşılık verece, yanıltmayacak. Tüm bunlar olduktan sonra size kalan sadece 1 milyon kişiye geleneksel yolla ulaşmaya çalışırken harcanan yüz binlerce lira yerine on binlerce lira gibi rakamlara mal olacak. Yani herhangi bir gömlek imalatçısı, yeni kreasyonunu, koleksiyonunu piyasaya çıkartırken kenara koyduğu 20 bin lira gibi bir rakamla birlikte SARAR markası ile eşit kanalları kullanarak pazarlamasını yapabiliyor. Yani hayalinde olan şeyi yapıyor, Ülkenin en büyük markalarının biriyle aynı rafta yer alıyor. İşte dijital pazarlama budur. Anlaşılabilecek en basit dilde, herkes için kaleme alıyorum bu konuyu.

Uzun lafın kısası. Sen kalkacaksın bir tekstil atölyesi kuracak, kendi markanla ürün çıkartacaksın. Piyasada hali hazırda olan büyük firmalarla aynı mecrada, aynı müşterilere hitap edebileceksin. Tüm bunlar yetmeyecek anında potansiyel müşterilerinden geri bildirim alacak, arge sürecini tüketiciden gelen olumlu-olumsuz eleştirilere göre düzenleyecek. Bulunmaz nimet!

Bol şans diliyorum!

Sırasıyla eklenecek olan yazılarımız!
 • Dijital Pazarlama nedir?

 • SEO nedir?
 • Sosyal Medyayı doğru kullanmak!
 • Nasıl marka olurum?
 • Doğru Medya Planlama.
 • Pazarlama stratejisi nedir?
 • Reklam nasıl yapılır?
 • Reklamın iyisi/kötüsü olur mu?
 • Her ticari yapı marka olabilir mi?
 • Kurumsallaşma nedir?
 • Tüketici analizi nasıl yapılır?
 • Tüketici memnuniyeti nasıl sağlanır?

Bizi takip edin..

Bizden haber almak tüm konulardan anında haberdar olmak için katılın.

Ticari kariyeriniz için danışmanlık yapıyoruz.

2018-05-26T08:05:16+00:00

Leave A Comment

Bizimle İletişime Geçin

Phone: 0850 886 47 40

Mobile: 0542 527 47 40

Web: eTürk's ©2018

Son Yazılar