İnovasyon

/İnovasyon
İnovasyon 2018-05-20T16:58:34+00:00
  • İnovasyon ve yatırımcı ilişkisi
eTürk's Dijital Hizmetler

İnovasyon nedir?

İnovasyon, sihirli kelime… İnovasyon kelimesinin önemli olduğunu, eyleme döküldüğünde de çok faydası olduğunu inkar eden bir iş adamı kalmadı artık. Bunu bilmek dahi çok güzel. Peki gerçek anlamda nedir bu inovasyon? Kobice nedir? Yani havalı kelimeler kullanmadan bunu anlatmaya kalkarsam ben. Ticaretle uğraşan herkesin anlayabileceği bir dilde.

Bu yapı, eTürk’s kurulurken ya da onu kurmaya karar verdiğim andan itibaren bunu amaçladım aslında. Bildiklerimi, araştırdıklarımı, öğrendiklerimi her kesime aktarmak!  Gelin şimdi beraber İnovasyon’u inceleyelim. En baştan, kelime anlamından, sektörlere entegre edilmesine kadar olan süreyi.

İnovasyon: Kavram olarak, hem bir süreci yenilemeyi / yenilenmeyi hem de bir sonucu yeniliği ifade eder. Ek olarak inovasyon buluş değildir. Yani yeni keşifler, yeni ürünler bulmak için değil. Hali hazırda var olan bir ürünü “daha etkin ve daha işlevsel hale nasıl getiririz” parolasıyla araştırıp, insanların hizmeti sunmayı hedefler.

Hizmetlerimiz

Bugün inovasyonun öneminin farkında olmayan bir lider yoktur herhalde. Her şirkette yöneticiler, rekabet üstünlüğü sağlamak için inovasyon yapmak gerektiğini söyler. Sadece şirket yöneticileri değil siyasetçiler, kamu yöneticileri de inovasyon yapmanın önemine inanırlar. Ben bugüne kadar inovasyon fikrine karşı çıkan tek bir yöneticiye  bile rastlamadım. Herkes inovasyonun yararına sonsuz inanıyor.

Ama öte yandan, insanların kafası oldukça karışık. İnovasyonla ilgili bazı noktaların açıklığa kavuşmasında yarar var.

Ben kendimi inovatif bir birey olarak görmüşümdür. Kaldı ki böyle olmasaydım muhtemelen şuana kadar bildiğim her ne varsa bunun en az %75 gibi bir rakamını kendime entegre edemezdim diye düşünüyorum.

Üstat diye adlandırdığım bazı marka isimler mevcut. Yazılarını okur, fikir almaya çalışır. Kendimde olan yanlışları bu şekilde düzeltmeye çalışırım. Yazıların birisinde mesela: “İnovasyon ticari bir fayda elde etmek için yapılan bir girişimdir. Eğer sonucunda ticari bir fayda yoksa şirketin yaptığı yeniliği inovasyon olarak tanımlamak mümkün olmaz.”  demiş. Bunu uzunca bir süre düşündüm. Haklıydı aslında bir firma ya da kişi inovasyon sunucunda ticari bir fayda elde etmesi gerekiyor. Lakin bu çok sert bir cümle olarak geldi bana sadece. Şirketler doğrudan ticari fayda elde etmek için mi inovasyon yapmalı? İşte bu noktada bu fikre şu şekilde ek yapmak zorunda hissediyorum kendimi. Şirketler doğrudan ticari fayda elde yerine dolaylı ticari faydalar elde etmek içinde inovatif hamleler yapmalılar.

Markaların farklılaşması mümkün müdür?

İnovasyon ile evet! Çünkü yapılan hamleler sizleri ayrıştırmaya başladığı andan itibaren istemeden de olsa rakiplerinizden farklılaşacaksınız. Elbette ki bu ticari faydayı doğrudan ya da dolaylı yoldan gören rakipleriniz benzer hamlelere atılacaktır. Lakin o zamana kadar yakaladığınız başarı tüketicinize uzun vadede farklı olduğunuzu hissettirecektir. Çünkü bu hamleleri ilk yapan firmalar daima hafızalara kazınır.

İnovasyondan doğrudan kâr beklentisi gütmek bence yersiz bir durumdur. Sektörünüze yaptığınız ve getirdiğiniz yenilikler, sektörde sizin marka gücünüzü arttıracaktır. Bizim insanımız uzun vadeli yatırımları çok sevmez bu konuda çok başarılı olduğumuz pek söylenemez ama Ticarette özellikle uzun vadeli adımlar ve planlara sahip değilseniz, hedeflerinizle beraber uygulayacağınız stratejiler belirsizse gelip geçen bir marka olmanın dışına çıkamazsınız. Bir dönem popüler olursunuz, sonra yok olursunuz. Türkiye’de bu markalara bir çok örnek verebiliriz.

Dünyada inovasyon yaklaşık bir asırlık bir geçmişe sahiptir. Bu günümüz popüler markalarının temellerinin atıldığı tarihlere tekabül eder. İşte tam da bu yüzden bu büyük popüler markaların MARKA PSİKOLOJİK sınırını aşamıyoruz.

Hizmetlerimiz

İnovasyon, Kapitalizmin küçük çocuğudur!

Bu fikri benimsemek için çok büyük olmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Bir bakkalı ele alalım mesala inovasyon gerçekleştirmek için illaki süpermarket mi olması gerekiyor?  Bir bakalın tüketicilerine sunduğu bir alışveriş kolaylığını sağlayalım mesala. Mobil bir uygulama olsun ve müşterisi iftardan 1 saat önce mobil uygulamadan siparişini versin, ödemesini yapsın, bakkal abimizde kuryesi ile bu siparişleri kapısına kadar 5 dakikada getirsin. Bu bir inovasyon değildir de nedir?

Çok büyük hayaller ya da çok büyük yatırımlara gerek yoktur inovatif düşünce için.

Bir yazılım şirketi hali hazırda var olan bir ERP programı için piyasaya sunduğu bir modül eğer insanların diğer ERP programlarında 30-40 dakikada ulaştığı sonucu 1 dakikaya indiriyorsa bu da bir inovasyondur. İnovasyon fayda sağlayıcıdır.

İnovasyon tespileri nasıl yapılır peki? Şirketlerde bunu yapmak için AR-GE bölümleri mi kurulmalıdır? Bunu da yıllarca tartışabiliriz. Ben inovasyonun AR-GE bölümlerinden ziyade en alt kademenin katıldığı toplantılarla çözüme kavuşacağını düşünenlerdenim.

Şirketinizde inovasyona gitmeniz gerektiğini düşünmek. Atılacak en büyük adımdır. Çünkü bu öncelikli olarak zihniyetin o yönde olduğunun göstergesidir. Yapacağınız hamleler, atacağınız adımlarda tüm ekibinizle buna hazır olmanız ve bunu benimsemeniz gerekmektedir.

Örneğin bir kuyumcuyu ele alalım.

Daha pratik iş yürütmek için, müşterilerine daha fazla vakit ayırmak için, personelinin yükünü daha da azaltıp, daha az yorulan ve dolayısıyla daha güler yüzlü satış temsilcilerinin kadrosunda bulunmasını sağlamak için bir yazılım geliştiriyor ve hem kendi ticaret alanının kontrolünü sağlıyor, hem de personelinin yükünü azaltıyor. Her müşterisi de bu olaydan pozitif etkileniyor. Lakin buna tüm ekip inanmadığı ve yazılımı kullanmadığı takdirde yapılacak olan iyileştirme yatırımı boşa gidecektir. İstenilen, öngörülen hiç bir iyileştirme olmayacaktır. Bu yüzden İnovasyon tek bir kişi ya da bir ekip üzerine yıkılamamalıdır.

Doğru ekip, doğru partner ve doğru yönetimle daima firma, kişi ya da kurumlara fayda sağlar.

Hizmetlerimiz

  • İkinci El Domain / Alan adı alım-satımı

  • Marka Danışmanlığı

  • Dijital Pazarlama Danışmanlığı

  • E-Ticaret Danışmanlığı

  • Medya Planlama Danışmanlığı

  • SEO Danışmanlığı

  • Görsel İletişim

Sırasıyla eklenecek olan yazılarımız!

Bizi takip edin..

Bizden haber almak tüm konulardan anında haberdar olmak için katılın.

Ticari kariyeriniz için danışmanlık yapıyoruz.

Bizimle İletişime Geçin

Phone: 0850 886 47 40

Mobile: 0542 527 47 40

Web: eTürk's ©2018

Son Yazılar