E-Ticarette Nasıl Büyürüm?

//E-Ticarette Nasıl Büyürüm?

E-Ticarette nasıl büyürüm?

E-Ticarette nasıl büyürüm ? Öyle bir soru ki nedenini aslında çok iyi bildiğimiz, nasılını da göz ardı ettiğimiz… Küçük birer çocukken neden istiyorsak, şimdi de aynı sebepten dolayı istiyoruz büyümeyi. Rekabet! Hayatta kalabilmek için aslında rekabet etmek zorunda kalıyoruz. Lise’de, Üniversite seçimlerimizde, mezun olurken, bir işe başvurduğumuzda, birinden hoşlandığımız andan itibaren… Rekabet her zaman bizi içerisine çekiyor. Objektif düşündüğümüz ve iktisadi yorumladığımız zaman bu çok normal. Dünya üzerinde ki kaynakların belirli bir kotası var ve beraber yaşadığımız yedi milyara yakın insan… Diğer canlıları da kattığımızda oksijen ve su için dahi rekabet içerisinde olacağımızı düşünüyorum.

Büyümek: Organizmanın bütününde veya bu bütünün bir bölümünde, boyutlar artmak, irileşmek, eskisinden büyük duruma gelmek. (TDK)

Büyümek bizi rakiplerimizden avantajlı konuma geçireceği için büyüme arzusu genetiğimize kodlanmıştır aslında.

Öte yandan, finansal açıdan kendimizi belirli bir refah düzeyine ulaştırmak için de rekabet etmek zorundayız. Keşke böyle bir şeye ihtiyaç duymasaydık lakin bu ihtiyaçtan öte bir zorundalıktır.

nasıl büyürüm

Eğer ki rakibinizden daha az büyüyorsanız durum tehlikeli haller alır. Kendinize belirlediğiniz güvenli alanda daralmalar yaşanır ve güç kaybedersiniz. Bunu ticari açıdan değerlendirdiğimizde rakipleriniz sizin elinizde bulunan pazar payını eline geçirmeye başladığı andan itibaren gerilim yükselirken, tehlike çanlarının sesi artık yatak odanıza kadar girmiştir

Evet, pazar payını kaybediyor olmanız sizlere ne gibi sonuçlar doğurur:

Üretim ya da satışını üstlendiğiniz ürünün ham madde ya da toplam maliyeti artarken pazar payınızın daralması ile fiyat belirleme gücünü kaybeden firma, pazardaki rakipleri tarafından belirlenen fiyatı veri olarak kabul etmek zorunda kalacaktır.

Bu durum markanızın satışa sunduğu mal ya da üründe, rekabette gücü elde edebilecek  indirimler/kampanyalar yapmasını engeller. Bu gibi olayların ardından firma/marka faaliyetini sürdürmesi için gerekli olan, üretimle doğrudan ilgili değişken maliyetini karşılayamadığı için iflasa kadar gider.

Rekabetin devamlılığını korumak için marka pazardaki payının kontrolü ve korumasının ardından, büyüme gerekliliği değişmezdir. Yani büyümek sadece daha fazlasına sahip olma, daha fazla kazanma arzusu ile gerçekleşmez. Elinde olanları korumak için de büyümek zorundasındır. E-Ticarette nasıl büyürüm ? Sorusu doğru soru.

nasıl büyürüm

Büyümek! E-Ticarette nasıl büyürüm ?

Bir Marka iki şekilde büyür:

 1. Yeni müşteriler bularak: Pazarda hali hazırda var olan müşterilerden ziyade. Henüz pazar için müşteri konumunda olmayan, potansiyelleri pazara kazandırarak yani pazarı büyüterek büyür. Ya da pazarda hali hazırda var olan ve rakipleri kontrolünde müşterileri markasına kazandırarak.
 2. Var olan müşterilerine daha fazla satış yaparak.

Günümüzde rekabet ortamlarının sertliği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Her gün tüketicilerin maruz kaldıkları reklamları, kampanyaları düşünecek olursak, tüketici üzerine yaratılan bu reklam kirliliğinin arasından sıyrılmak için markanız bolca şansa ve tüketici tarafından kabul görecek farklı, etkili bir fikre ihtiyaç duyar.

Öte yandan bu riskli yöntemi çoğu marka kullanmıyor artık. Geleneksel pazarlamanın kullandığı argümanların (Tv Reklamları, Gazete, Dergi, Outdoor vs.) yavaş yavaş yerlerini dijital pazara, sosyal medyaya kaptırmasının sebeplerinden biri de bu kirlilik veya tüketiciye yapılan dayatmalar olarak görülebilir.

Yani bir diziyi çok sevseniz dahi kim reklamları izliyor? Lakin 90 dakika süren bir dizi nedense 45 dakika reklamlarla boğuluyor. Markaların bu konuda harcadıkları parayı da ben israf olarak görüyorum. Yayıncılar ya da yapımcılar para kazanmaya çalışıyor gibi görünse de bunun yöntemini kesinlikle değiştirmeliler. Aynı dizinin internette bulunan reklamsız tekrarının izlenme oranını göz önüne getirirlerse ne demeye çalıştığımı anlayacaklardır. Reklam yöntemlerini değiştirmeyen her marka bu konuda tüketici kaybetme acısını elbet yaşayacak.

Biz konumuza dönecek olursak; E-Ticarette nasıl büyürüm ? Büyümek için geçerli olan ulaşılabilir olmak ise E-Ticaret ortamında büyüme olasılığınız fiziksel ticarete oranla çok daha yüksektir.

Tüketici odaklı düşünerek, müşterilerinizin isteklerine ve taleplerine karşılık verebilecek güçte olmanız, onları rakiplerinizden uzak tutabilecek hacminiz ve çeşitliliğiniz olmalı.Yanı sıra dijital pazarlamayı iyi kullanabilmeniz, arama motorları optimizasyonu konusunda başarılı olmanız, sosyal medyada ise aktif olmanız gerekmektedir. Söylemeye çalıştığım aslında sizin ulaşılabilir olmanız gerekmekte ve öncelikli olan yaptığınız satışlar olmamalı. Satışlarınızın artışı elbette sağlanacak ve bu marka bilinirliğinizle doğru orantılıdır. Markanızı ne kadar büyük bir çoğunluğa ulaştırmayı başarırsanız satışlarınızın artışı o kadar büyük olacaktır.

Tüm bunları gerçekleştirirken, tüketicilerinizin birer insan ve duyguları olduğunu unutmamalısınız. Markanızın sosyal sorumluluk projelerine kayıtsız kalmaması gerekmektedir.

İnsanlar hafızalarına reklamlardan ziyade duyarlı çalışmaları çok daha çabuk kazıyabilirler.

nasıl büyürüm

“Arama motorlarının gücü”

E-Ticaret ortamında yayılmak ve tüketici portföyünüzü genişletmek istiyorsanız, fiziki ticarette olduğu gibi markanıza yatırım yapacaksınız. Bu konu hakkında çok net olmamla birlikte arama motorlarını optimizasyonunu neden yapmalıyız kısmına maliyet düşürmek olarak cevap veriyorum ben.

E-Ticarette de yavaş yavaş sert rekabet koşulları yaşanacak. Buna hazır olmak için marka gücünüzü arttırmanız, ulaşılabilir olmanız yani biliniyor olmanız gerekmektedir. Markanıza yapacağınız tanıtım yatırımlarını aşağılara çekebilmek için de bu SEO yöntemini kullanmanız gerekmektedir. Öte yandan araştırmalar sonucu insanlarda oluşan Google algısını da dikkate almanız gerekmekte. Tarayıcıya direkt olarak domain adınızı yazan tüketicilerden ziyade arama motorlarına yazanların sayısı çok denk sayılmaz birbirlerine.

Geleneksel Pazarlamada da, Dijital Pazarlamada da büyümek için gerekli olan biliniyor olmak, ulaşılabilir olmak ve cevap verebiliyor olmaktır.

Elinizde ki tüm materyalleri kullanabiliyor olmalısınız. Bir planınız, stratejiniz olmalı. Ticarette nasıl büyürüm ? Sorusuna umarım cevap verebilmişizdir.

Başarılar dilerim.

Ahmet Durgut
Marka İletişimi ve E-Ticaret Uzmanı

Sırasıyla eklenecek olan yazılarımız!
 • Dijital Pazarlama nedir?

 • SEO nedir?
 • E-Ticare’e başlama rehberi.

 • Sosyal Medyayı doğru kullanmak!
 • Nasıl marka olurum?
 • Doğru Medya Planlama.
 • Pazarlama stratejisi nedir?
 • Reklam nasıl yapılır?
 • Reklamın iyisi/kötüsü olur mu?
 • Her ticari yapı marka olabilir mi?
 • Kurumsallaşma nedir?
 • Tüketici analizi nasıl yapılır?
 • Tüketici memnuniyeti nasıl sağlanır?

Bizi takip edin..

Bizden haber almak tüm konulardan anında haberdar olmak için katılın.

Ticari kariyeriniz için danışmanlık yapıyoruz.

2018-06-09T08:33:26+00:00

Leave A Comment

Bizimle İletişime Geçin

Phone: 0850 886 47 40

Mobile: 0542 527 47 40

Web: eTürk's ©2018

Son Yazılar