E-Ticaret’e Başlama Rehberi -2

/, E-ticaret Rehberi/E-Ticaret’e Başlama Rehberi -2

Tüketici Faktörü

Evet sevgili dostlar. Yazımızın ikinci serisinde Markamız ve Tüketici üzerine daha fazla yoğunlaşacağız.

Markanızın E-Ticaret ya da fiziki ticaret yapması arasında “ Tüketici Marka Algısı ” açısından hiç bir fark yoktur. Bu cümle bizim ana fikrimiz olacak.

Marka ve Tüketici arasında ki bağ!. Markalar tüketicilerine ulaşabilmek için pazarlama ve satış stratejilerini fikirler üzerinde kurarlar. Sizlerin öncelikli olarak bu fikir olayının farkında olmanız, fikre saygı duymanız, fikir kelimesini basite almamanız gerekmektedir. Çünkü: fikir üreticileri nadir bulunur. Lakin ülkemizde her hangi bir yeterliliği olmamasına karşın fikir üretmekten çekinmeyen çok fazla sözde uzmanlarımız mevcut. Bunlar genel itibariyle çoğu yatırımcının korkulu rüyası olması gerekirken, sanırım yatırımcılarımız ticaret kelimesini de hafife alıyor. Zira; yeterliliği olmayan, piyasada bizim “Dalkavuk” olarak adlandırdığımız, genel itibariyle asalak yaşamayı tercih eden ve bizimle aynı oksijeni tüketip, o kadar yakın olmamıza karşın en ufak bir ders çıkaramayan, bir şeyler öğrenemeyen hemşehrilerimizi yanlarında barındırıyor. Onlara da selam olsun!

E-Ticaret markalarınızın tanıtımlarını, geleneksel yollarla da dijital alanlarda da yapabilirsiniz. Asıl olan tanıtım için üretilen reklam fikri! Reklam fikirleri konusunda maşallah ülkemiz problem yaşamıyor.

Tüketici Analizi ve E-Ticaret'e Başlama Rehberi | eTürks

Herkesin bir reklam fikri mevcut. Lakin reklam fikirleri konusunda dikkat edilmeyen hususlar var.

Dikkat etmediklerimiz:

 • Tüketicilerin, potansiyel tüketicilerin, analiz ve tespitlerinin yeterli düzeyde yapılmaması.
 • Popüler kültürden uzak duramamak,
 • Çorap değiştirir gibi reklam fikri değiştirmek, tutarlı olamamak!
 • Tüketiciden ziyade Patronların egolarına hizmet etmek.

Şimdi müsaadenizle bu başlıkları açayım sizlere…

Tüketicilerin, potansiyel tüketicilerin, analiz ve tespitlerinin yeterli düzeyde yapılmamaları.

Efendim bendeniz, “Sen bir markasın büyük düşün!”  Sloganıyla gelişimimi tamamladım. Attığım adımlardan, savunduğum fikirlere, benimsediğim her görüşe kadar bunu kendime düstur edindim.  Bunu yaparken kendi hitap ettiğim kitleyi sürekli seçmeye özen gösterdim.

Benim cümlelerimden kimler anlam çıkarabilecek, kimlerle iletişim kurarken yorulmayacağım ve kimlerle sohbet etmekten hoşlanacağım. Bu bir nevi benim kendi tüketici analizim gibi bir şeydi.

Markalar E-Ticaret ya da fiziki ticaret fark etmeksizin kendi müşteri portföylerini analiz etmeleri gerekiyor. A Bölgesinde müşterilerinin yoğun olmasına karşın “B bölgesi daha hareketli, daha güzel” diyerek mağazalarını B bölgesine açan her yatırımcı batmanın eşsiz tadını hissetmiştir damağında.

Tüketici Analizi Nedir

Neden Analiz Yapmayız?

Bu sorunun cevabını bir türlü bulamıyorum. İnsanlar beceriksizliklerini ve cahilliklerini neden örtmeye çalışır ayrıca? Analizini ve kaynaklarının kontrolünü iyi yaparak büyüyen bir firma ya da kişiye de kesin define buldu. Yoksa bu kadar büyüyemezdi! yaklaşımlarında neden bulunuruz. Bu cidden çok komik.

Ticaretten cidden anlayıp, anlamadığımızın farkında olduk mu hiç?

Herkes ticarete atılmakta o kadar hevesli. (Özellikle de maliyetlerinin düşük olması sebebi ile E-Ticarete atılmakta) Lakin, her şey onlara o kadar kolay geliyor ki halbuki Dünyada kolay olan hiçbir şey yok. Örneğin ben bu makaleyi 3 günde tamamladım. Davulun sesi dışarından hoş gelir ağalar! Ticarette ipin ucunu bir kere kaçırdın mı, inovasyonu bir kere ıskaladın mı toparlamana imkan yok! Fark edin artık, bu meret herkesin üstesinden gelebileceği bir şey değil!

 • Analiz yapacaksın
 • Tüketicini bulacaksın
 • İyi bir reklam fikri bulacaksın
 • Tanıtım araçlarını iyi kullanacaksın
 • Alanında uzman kişilerle çalışacaksın
 • Kaynaklarının kontrolünü iyi yapacaksın

E-Ticaret yapabilmeniz için tüketicinizi iyi tanımanız gerekiyor.

 • Tüketicinin kim olduğunu,
 • Nerede yaşadığını,
 • Hangi yaş aralığında olduğunu,
 • Hangi saat dilimleri arasında alışveriş yaptıklarını,
 • Alışveriş yaparken harcadıkları tutarın ortalama aylık ne kadar olduğunu,
 • Taksit yapmayı sevip sevmediğini,
 • Ürün alırken ne kadar araştırdıklarını,
 • Sosyal medya kullanıp kullanmadığını,
 • Sosyal bireyler olup olmadıklarını,
 • Satın aldıkları ürünleri kullanıp kullanmayacaklarını,
 • Potansiyel kişiliklerini

Araştırmadan, analiz etmeden E-Ticaret yapamazsınız.

Tüketicinizi merak edin

Popüler Kültürden Uzak Duramamak ve Çorap Değiştirir Gibi Reklam Fikri Değiştirmek.

Sık sık düşülen tuzakların başında gelir popüler kültür.  “TDK Popüler kültürü: Belli bir dönem için geçerli olan, hızlı üretilen ve hızlı tüketilen kültürel ögelerin bütünü” olarak nitelendirmiş.

Popüler kültür sadece üreticisine kazandırır. Çünkü unutulacak. Ondan anlık faydalar sağlanır. Reklam fikirlerinde kullanılmasını ben doğru bulmuyorum. Lakin yine ülkemizde bu kültürün yansımaları firma sloganlarına kadar yerleşiyor. “Google’ın bildiği sır değildir!” Taklit yapmak ne fayda sağlar? Kullandığınız reklam fikirlerinin doğal olmasına özen göstermelisiniz. Kullanılmış olması sizi taklitçi konumuna sokacaktır ve fiyat politikanızı asla siz belirleyemeyeceksiniz o saatten sonra. Çünkü siz alternatifsiniz artık.

Başarılı olmak için, Orjinal olmalısınız. Popüler kültür dayatmalarından uzak durmalısınız.

Kullanacağınız bir model ya da dizi oyuncusu popüler olsa dahi kullanacağınız reklam fikrinin önüne geçmemeli. Fikirleriniz o kadar yaratıcı olmalı. O kişi sadece yetenekleriyle fikrinizi besleyebilmeli, siz ondan beslenmemelisiniz! Yoksa oyuncunun kaybolması ile sizin fikriniz de kaybolacak. Oysa ki reklam fikirleri tüketicinizin hafızasında yer etmesi minimum iki ila üç yıl kadar süreç alıyor. Bir fikirden kolay vazgeçmemelisiniz ki tüketicinizin o fikri benimsemesine fırsat tanımalısınız. Yoksa yaptığınız yatırımların bir çoğu çöpe gidecek ve sizin fikriniz de tarihe gömülen milyonluk reklam fikirleri arasında yerinizi alacak.

Algida ne kadar güzel yaptı mesela. Yalın ile birlikte yürüttükleri çalışma, tüketici üzerine oluşturdukları algı öyle tek dönemlik değil. Bu yüzden artık hafızalarda yer etmiş bir duruma geldi. Reklam fikirlerinizin işe yarayıp yaramadığını kısa vadede anlayamayacağınız gibi, bu fikirleri de sık sık değiştirmek tüketiciniz üzerinde, hafızalara yer etmesine bir engel teşkil edecektir.

Tüketici analizi ve E-Ticaret'e Başlama Rehberi | eTürks

Bunu sağlayabilmeniz için gerekli olan (diğer yazılarımda da bahsettiğim gibi) E-Ticaret’e girmeden önce buna fiziksel ve ruhsal olarak hazır olmanız, çalışacağınız ve birlikte hareket edeceğiniz personel ya da partnerlerinizi iyi seçmeniz gerekmektedir. İstikrarlı olmalısınız.

Reklam fikri, Kurumsal kimlik, Personel ve Partnerleriniz sık sık değiştirilebilecek unsurlar değildir. Aranızda yakalayacağınız fikir ve anlayış bağının oluşması minimum 1 ila 3 yıl arasında değişkenlik gösterirken siz bunlara sık sık müdahale ederseniz. Başarıyı hayallerinizin dışarısına çıkarmanız mümkün olamayacaktır.

Tüketiciden Çok Patronların Egolarına Hizmet Etmek

Profesyonel hayatımın son 4 yılında toplantılardan kalkmamı sağlayan birkaç sözcük var. Bunlardan bir tanesi mantıklı herhangi bir açıklama yapmadan “Beğenmedim!” kelimesini kullanmak. Bir diğeri de mesela “Ben çok beğendim!”

İkisi birbirinin zıttı olmasına rağmen o kadar tehlikeliler ki burada anlatmamın imkanı yok. Eleştiriler elbette ki olacaktır, lakin toplantılarda dile getirilen eleştirilerin; İşi ya da projeyi bir üst seviyeye çıkartacak yeterli potansiyeli varsa dikkate alınmalı.  

Lakin eleştiriler Marka sahibinin egolarıyla geldiğini hissettiğim anda kurduğum cümle

“Afedersiniz ama ben sizin hoşunuza gitmesi için bir proje gerçekleştirmiyorum. Araştırmalarım sonucunda bu noktaya varıyorum ve bu doğrultuda fikirler ortaya çıkıyor. Eğer; Beğenmeme sebebiniz tüketicinizin bu fikri benimsemeyeceği ya da markanızın tüketicinize bu fikirle yanlış anlatılacağı yönündeyse bununla ilgili açıklamaları rica ediyorum. Yok eğer sadece parayı verdikten sonra “biraz da benim gönlüm olsun” peşindeyseniz, ben sizin gönlünüzü hoş etmek için burada değilim. Ticaret yapmanızı sağlamak için, daha doğru adımları nasıl atarsınız bunları söylemek için. Anlıyorum ki algı durumumuz çok farklı ve bu fikirlere sahip bir Marka sahibi ya da yöneticisi ile çalışmam çok da mümkün gözükmüyor. Bu yüzden  affınıza sığınarak görüşmeleri burada sonlandırmak istiyorum. Bundan sonraki ilerlememiz karşılıklı olarak bir çıkar doğurmayacaktır.”

Profesyonel düşünmek ve bu algıyı oturtmak gerekiyor. Bunun için de türlü zihin oyunlarına başvurabilirsiniz. En başında kendinizi geliştirmeli ve bulunduğunuz pozisyona göre hareket etmelisiniz. Pozisyonunuzun varlığını tüketiciniz belirler. Yaptığınız satışlarla ve onlara sunduğunuz imkanlarla A noktasından B noktasına ilerlersiniz. Egolarınıza teslim olmayın! Ticaretin elektronik ya da fiziki olmasının bir anlamı yok. Eğer günün birinde kişisel arzularınıza yenik düşerseniz markanızın kan kaybettiğini de çok geçmeden anlarsınız. Kimse tek başına kahraman değildir.

Ticareti yaşam kalitesini arttırmak için yaparız. Hırslarımız ve egomuz sayesinde de o yaşam kalitesini aşağıya doğru hızla çekeriz. Denge kurmakta fayda vardır.

Umarım fikir edinmenizde yardımcı olmuşumdur.

Ahmet Durgut
Marka İletişimi ve E-Ticaret Uzmanı

Sırasıyla eklenecek olan yazılarımız!
 • Dijital Pazarlama nedir?

 • SEO nedir?
 • E-Ticare’e başlama rehberi.

 • Sosyal Medyayı doğru kullanmak!
 • Nasıl marka olurum?
 • Doğru Medya Planlama.
 • Pazarlama stratejisi nedir?
 • Reklam nasıl yapılır?
 • Reklamın iyisi/kötüsü olur mu?
 • Her ticari yapı marka olabilir mi?
 • Kurumsallaşma nedir?
 • Tüketici analizi nasıl yapılır?
 • Tüketici memnuniyeti nasıl sağlanır?

Bizi takip edin..

Bizden haber almak tüm konulardan anında haberdar olmak için katılın.

Ticari kariyeriniz için danışmanlık yapıyoruz.

2018-06-09T08:27:28+00:00

One Comment

 1. Mahmut Özveren Mayıs 22, 2018 at 11:22 am - Reply

  Çok yararlı bir paylaşım ama okurken yoruldum 🙂

Leave A Comment

Bizimle İletişime Geçin

Phone: 0850 886 47 40

Mobile: 0542 527 47 40

Web: eTürk's ©2018

Son Yazılar