E-Ticaret’e Başlama Rehberi – 1

//E-Ticaret’e Başlama Rehberi – 1

E-Ticaret ‘e Başlama Rehberi – 1 (Yazımın serileri ilerleyen günlerde sizlerle olacak)

Ticaret / Trade

Özellikle Anadolu asırlardır içli dışlı olmuştur bu sözcükle. (sözlüğe göre kazanç amacı ile yürütülen alım satım tekniği.) İpek Yolu okullarda yıllarca ders olarak okutuldu. O kadar sıkı bir eğitim aldık ki tam olarak ne anlama geldiğini yıllar sonra anladık. (Bu kısımda eğitim sistemimize ufak bir gönderme yapılmıştır. )

Anadolu bu kadar aşinaydı asırlardır bu olaya da ne değişti peki?

Asırlarca hükmettiğimiz, kontrol altında tuttuğumuz ticaret, yeni açılan alanlarla birlikte avuçlarımızdan kayıp gitti. Bizi ise (mahkum kaldığımız) dayatmalarla baş başa bıraktı. Görünen o ki sanırım bu durumdan keyif alanlarımız da var! Zira henüz ciddi adımlar bir türlü atılamamış durumda. Tüm bunlar bir yana bizler inovasyon’un değerini anlamaya çalıştık mı peki bu kötü tecrübelerle? Mahkumiyetimiz sadece beynimizde arkadaşlar

E-Ticaret Rehberi | eTürks

Ticaret üzerine asırlarca akademik olarak çalışan ülkeler bunu farklılaştırırken yine koyulan kuralları biz belirleyemedik. Bu çok önemli midir bilemem lakin kurallarını bizim belirlemediğimiz bir oyunu öğrenme olasılığımız düşmüyor mu sizce de?

Asırlar sonra yolların isimleri değişti, Baharat Yolu, İpek Yolu gitti. İnternet altın çağını yaşamaya başlamasıyla birlikte ticarete de şekil vermeye başladı.

Kervanlarla başlayan bir yol, bilgisayarlarla hatta mobil telefonlarla devam ediyor

Özellikle ticaretin sanal ortama dökülmesiyle yöntemler de değişti. Kervanlarla başlayan bir yol, bilgisayarlarla hatta mobil telefonlarla devam ediyor ve insan faktörü git gide azalıyor. İnsan artık farklı işlevler için çalışıyor. Firmalar artık bünyesinde satış temsilcisi barındırmak yerine, onlara farklı bir alanda katma değer sağlayacak personelleri tercih ediyor. Firmalar yatırımlarını daima gelişime yönelik atmak istemesi sebebi ile yerinde sayan bireylerin birer birer işe yaramaz hale gelmesi bunun en büyük geri dönüşüdür. Örneğin 1869 yılında Süveyş kanalını açmasının ardından Dünya en büyük bir ticaret yolu değişikliğini o zamanın teknolojisiyle dahi yaşamıştır. Araçları kolaylaştırmak iyi midir? Bu sorunun cevabını tam olarak veremiyorum ama bildiğim şey eğer: “Bir firma ya da kurumun üretim seviyesini arttırmasına karşılık, üretim için harcadığı iş gücünün düşmesine sebep olacak reformlar yapması. O firma ya da kurumun oradan arta kalan iş gücünü eksik olduğu diğer alanlara kaydırması ile açıklarını daha hızlı kapatarak pazarda söz sahibi olma olasılığını o kadar arttırır.”

İşte tam da bu yüzden özellikle çalışanların da değişen ve gelişen bu araçları iyi analiz ederek. Bu değişime adapte olmaları onların gelecek adına daha sağlam adımlar atmalarına sebep olur.

Bir konuyu dallandırıp budaklandırarak anlatmaya ne de meraklıymışım buradan onu da anlıyorum. 

Böyle bir girizgah yaparak konumuza geri dönelim.

Gel gelelim ki yukarıda bahsettiğim iş gücü ve üretim seviyesi ilişkisini, iş gücü ve satış başarısı seviyesi ile ele aldığımız takdirde. Satış temsilcileri ya da plasiyerlerin harcadıkları

Plasiyer, Fransızca’ da placier olarak ifade edilmekte olup dilimizde ticaret alanında; aracı, temsilci, gezgin satıcı anlamına gelmektedir.”

enerji ve bu enerji doğrultusunda maliyetlerinin hesaplandığında özellikle b2b yapan bir firma için ne kadar yüksek rakamlar çıktığını görmekteyiz. Ticarette internet Dünyasının bu olayı devralmasının asıl sebeplerini sıralayacak olursak:

 • Zamanı daha değerli kullanabilme yeteneği

 • Pazar genişliği

 • İletişim ve ulaşılabilirlik kolaylığı

 • Daha hızlı cevap verme yeteneği

 • Düşük maliyet

Bunlara ekleyeceğimiz başka özellikler de var elbet. Lakin ben akademik makale yazmıyorum. Zaten bunu istesem de yapabileceğimi pek düşünmüyorum.

İşi özetleyecek olursak. Gelişen internet dünyası sayesinde devreye giren:

Web Siteleri – B2B / B2C

Şöyle düşünelim 1975 yılında üreticinin, tüketiciye kendini ve ürünlerini anlatmak için harcanan enerjiyi ele alalım. Kataloglar için harcanan rakamlar, her tüketici ile ayrı ayrı ilgilenebilecek kalifiye personel gerekliliği.  Gerektiğinde kapılarına kadar gidecek satış temsilcilerini bir nevi ortadan kaldırdı ya da sayılarını o kadar azalttı ki kalanlar sadece müşterilerin halini hatırını sormak için yanlarına gidiyor. B2C’de tamamen ortadan kalkıyor.

Arama motorları – B2B / B2C

Şöyle düşünelim 1975 yılında tüketici ihtiyaçlarını gidermek için ne gibi yöntemler kullanıyordu? Araştırmalarını nasıl yapıyordu? Örneğin Fiyat tekliflerini nasıl topluyordu? ve tüm bunlara ne kadar zaman harcıyordu? 2018 yılında harcanan süreyi kendiniz kıyaslamayı deneyin.

Sosyal Medya – B2B / B2C

Örneğin, 1975 yılında tüketici ile aralarında sadakat bağı kurmaya çalışan firmaların düzenlediği organizasyonlar, konserler, yemekler, gezici organizasyon ekipleri ve tüm bunların maliyetlerini bir düşünün.

ve bu yukarıda saydıklarımın en büyük şansı aynı anda binlerce tüketiciye ulaşabilme, onların istekleri ve taleplerine karşılık verebilme kabiliyeti. İşte tam da bu yüzden öneriyoruz. Hitap ettiğiniz tüketici portföyünün genişliği sokaklar, caddeler, mahalleler, şehirler ile sınırlı değil bu platformda. Aynı anda doğru lojistik alt yapısı, yazılım ve kurumsal kaynak yönetimi (erp) sistemi kullanıldığında ulusal, uluslar arası bir marka olmamanız için hiç bir sebep yok. Hayal etmesi bunu uygulamaya sokmasından daha zor.

Gerçekçi düşlerle dolu bir kariyer diliyorum hepiniz için. 

Ahmet Durgut
Marka İletişimi ve E-Ticaret Uzmanı

Sırasıyla eklenecek olan yazılarımız!
 • Dijital Pazarlama nedir?

 • SEO nedir?
 • E-Ticare’e başlama rehberi.

 • Sosyal Medyayı doğru kullanmak!
 • Nasıl marka olurum?
 • Doğru Medya Planlama.
 • Pazarlama stratejisi nedir?
 • Reklam nasıl yapılır?
 • Reklamın iyisi/kötüsü olur mu?
 • Her ticari yapı marka olabilir mi?
 • Kurumsallaşma nedir?
 • Tüketici analizi nasıl yapılır?
 • Tüketici memnuniyeti nasıl sağlanır?

Bizi takip edin..

Bizden haber almak tüm konulardan anında haberdar olmak için katılın.

Ticari kariyeriniz için danışmanlık yapıyoruz.

2018-06-09T07:52:28+00:00

Leave A Comment

Bizimle İletişime Geçin

Phone: 0850 886 47 40

Mobile: 0542 527 47 40

Web: eTürk's ©2018

Son Yazılar