Bir Amacınız Olsun!

Markanızın amacı nedir?

Markanızın amacı var mı? Her birey kendini ifade edebildiği yaştan itibaren kendisi için bir motivasyon belirler. Motivasyonu Türk Dil Kurumu 1. İsteklendirme, 2 Güdüleme olarak anlamlandırıyor. İnsan hayatta olduğu süre boyunca motivasyonunu kaybettiği dönemlerde istek ve arzusundan yoksun hale dönüşür. İşin bundan sonraki ayağı Psikologlar tarafından inceleniyor.

Dünya genelindeki tüm insanların belirli motivasyonları vardır. Bu motivasyonların en belirgini Özgürlükduygusu. Hatta öyle belirgindir ki bu üzerine filmler, kitaplar, ürünler, tarzlar ortaya çıktı. Her biri çok iyi pazarlama stratejileri ile ortaya çıktığı ve gerçek anlamda tüketici duyguları ile örtüştüğü için, çok da tutuldu. Örneğin; Braveheart

Tüketicinizi iyi tanıdığınızı düşünüyorsanız, tüketicinizin hangi motivasyona sahip olduğunu iyi biliyor olmalısınız. Aksi tüm durumlar bununla çelişecektir çünkü ve eğer tüketicinizin motivasyonunu iyi analiz edebildiyseniz ve iyi anlıyorsanız onları artık amaca yönlendirebilirsiniz.

Şimdi burada önemli olan kısım sadece tüketicinizin motivasyonunu iyi anlamak, iyi analiz etmek değil.

Markanızın amacı

Markanızın motivasyonu nedir? Asıl problemimiz bu!

Konumlandırma esaslarında en belirgin olanı bana göre de tam da budur. Motivasyonunuzu belirlediğiniz andan itibaren markanızı, sizinle aynı motivasyona sahip tüketicinizin önüne atarsınız. İşin bu kısmında motivasyonunuzu çok iyi idrak edebilmiş bir ekibe sahipseniz tüketicinizin sizi kabullenme süresinde ki hızı fark edebilirsiniz.

E-Ticaret ya da fiziki ticaret fark etmeksizin markalarımızın paylaştıkları, misyon, vizyon gibi temellerini doğru olarak görsem de özellikle ülkemizde tüm bu paylaşımların havada kaldığını hatırlatmak zorunda hissediyorum kendimi. Markanızın amacı, tüketiciye çok daha etkili iletilmeli.

Önemli olan web sitenizde ne yazdığınız değil! Toplantılarınızda, sunumlarınızda saatlerce, üzerinde konuştuğunuz; “BİZ”, “BİZ KİMİZ”, gibi başlıklardan ziyade bunları markanızla özdeşleştire bilme kabiliyetiniz.

Tüketicinizin sizin kim olduğunuzla ilgili yazı veya sunumlarla ilgilenebilecek kadar vakit ayırdığı düşüncesi bana pek gerçekçi gelmiyor. Tüketiciniz sizden alışveriş yaparken o an gözüne kestirdiği üründen sağlayabileceği faydaya odaklanmış durumda. Tam da bu yüzden “markanızın amacı” konusunu bu kadar basite indirgeyebilme kabiliyetiniz beni şaşırtıyor.

Ülke genelinde çizgi üstü olarak nitelendirdiğimiz markalar haricinde, reklam konusunda kat etmemiz gereken daha çok yol var. Kaldı ki çoğu zaman bu markaları dahi sert eleştiri yağmuruna tutarken biz, daha küçük bütçelerle ayakta kalmaya çalışan markaların izleyecekleri yollar, çok daha kısıtlı görünüyordu. Ta ki imdadımıza dijital pazarlama yetişene kadar.

Markanızın kuruluş amacını, hayalini boş kağıtlara sığdırmayın. Ben o kadar değersiz olduklarını düşünmüyorum. Varoluş nedeninizi ve hayallerinizi, sizinle aynı motivasyona sahip tüketicilerinize bence daha sıra dışı yollarla iletebilirsiniz.

Bu şekilde tüketicinizin sizi hafızalarına yerleştirmesi daha kolay olacaktır. Daha çok benimsenmiş markalar, görüldüğü üzere çok daha fazla hatırlanıyor. Daha önce de bahsettiğim hazır bulunuşluk anında ilk size ulaşmaya çalışmaları bence hayal değil..

Amacı, Dünyayı kurtarmak olan bir marka yok mu?

Ahmet Durgut
Marka İletişimi ve E-Ticaret Uzmanı

Sırasıyla eklenecek olan yazılarımız!
 • Dijital Pazarlama nedir?

 • SEO nedir?
 • E-Ticare’e başlama rehberi.

 • Sosyal Medyayı doğru kullanmak!
 • Nasıl marka olurum?
 • Doğru Medya Planlama.
 • Pazarlama stratejisi nedir?
 • Reklam nasıl yapılır?
 • Reklamın iyisi/kötüsü olur mu?
 • Her ticari yapı marka olabilir mi?
 • Kurumsallaşma nedir?
 • Tüketici analizi nasıl yapılır?
 • Tüketici memnuniyeti nasıl sağlanır?

Bizi takip edin..

Bizden haber almak tüm konulardan anında haberdar olmak için katılın.

Ticari kariyeriniz için danışmanlık yapıyoruz.

2018-06-09T09:04:12+00:00

Leave A Comment

Bizimle İletişime Geçin

Phone: 0850 886 47 40

Mobile: 0542 527 47 40

Web: eTürk's ©2018

Son Yazılar