Alan adı nedir?

//Alan adı nedir?

Alan adı / Domain nedir?

“Alan adı, bir Web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı wikipedia.org tur.“ Demiş domaini açıklarnek vikipedia.

Domain/Alan adı sizlerin kullanıcılar tarafından bulunmasından ziyade Marka kavramı ile doğru orantılı yürüyor.

Domain/Alan adı sizlerin kullanıcılar tarafından bulunmasından ziyade Marka kavramı ile doğru orantılı yürüyor. Gelin hep beraber domain nedir sorusunu Marka nedir? sorusu ile açıklayalım. Marka kavramını Türk Dil Kurumu (TDK) nasıl açıklamış ve tarihsel gelişimi nasıl olmuş. Ticarette bir çok noktanın çıkış alanı gibi bu da 19. yüzyılda Amerikada ortaya çıkmış. Bu enteresan durum değildir. Askeri alanda yüzyıllardır başarı gösteren milletimizin özelliklerini Amerikalılar ticarette göstermiştir. Tüccarların kurduğu bir ülkede ticaretin bu kadar gelişmesi beklenen bir durum. Konumuza dönecek olursak Markalama sürecini amerikalılar “burning their mark” yani dağlayarak işaretleme olarak başlatmıştır.

Domain ve Marka Hizmetleri

Marka olgusunun en ilkel hali değil mi bu?

Marka olgusunun en ilkel hali değil mi bu? Lakin bu gereklilikten ortaya çıkmış. Amerikalı sığır çobanları ve sığır yetiştiricileri hayvanlarının birbirine karışmaması için böyle bir yöntem geliştirmiş ve bu yöntem zamanla evrilerek günümüzde ticaretle uğraşan ya da ürün üreten firmaların ayrışmasını sağlayan MARKA’ya dönüşmüş. Bu süreç daha da derine inilirse antik yunana kadar varıyor da bu kadar derinlemesine bir yazı yazmayacağım. İlk örnek bize konunun önemini yeteri kadar ya da gerekliliğini anlattığını düşünüyorum.

Anlaşılacağı üzere tek cümle ile “Markalama, markalaşma; farklılaşma çabasıdır.” Domain/Alan adı nedir? sorusunun cevabı da burada yatıyor.

 İnternet sitelerinin Dünya ve Türkiye’de yaygınlaşması bilgi, veri ve ticaretin hızlanmasına, kolaylaşmasına sebep oldu. Bu sebeple çok büyük bir pazar oluştu. Örneğin bir butik düşünelim. Adı Retro Butik olsun. Bu butik ticaretini mağazasının önünden geçen ya da ulaşımı kolay olan bir bölgede gerçekleştirdiğini farzedersek günde ortalama kaç müşteri mağazasında misafir edebilir? Kaçına satış yapabilir. Yaya trafiğinin en yoğun olduğu cadde olduğu zaman bu sayı fazlalaşacak lakin o zaman da mağazanın kira ücretlerinde yüksek bir artış söz konusu olacak. Bu durumda müşterileri butik sahibinin gücü kadar artmış olacak.

 • Farklılaşma çabası – Pazarda rakiplerden ayrışma isteği

 • Tüketici İtibarı Kazanma – tüketiciden itibar kazanmak konumunuzu belirler

 • Yüksek satış başarısı – rakiplerini geride bırakarak piyasada söz sahibi olmak

 • Bir eşinin daha olmaması – orjinallik algısı yaratma çabası

 • Zihinlere kazınmak – ihtiyaç anında ilk akla gelen olmak

Öte yandan Retro Butik kalkıp satışlarını internet üzerinden yapacağı bir web sitesiyle de gerçekleştirse mesela? İşte bu sorunun cevabı Online pazarda farklılaşma ile söz konusu olacak. Alan adı / Domain burada devreye girecek. Akılda kalan kısa ama aynı zaman da kendi markası. Bu zor bir durum. Kendi şehrinde nasıl Ticaret odasının aynı isimle iki şirket açılmasına izin verilmiyorsa. İnternette de aynı anda iki retrobutik.com olmaz.

retrobutik.com / retrobutik.com.tr / retrobutik.net / retrobutik.co alan adı uzantıları değişerek aynı ismi alabilirsiniz. Diğer yazılarımda alan adı uzantılarının ayrıntılarını ve açıklamalarını da yazacağım.

Online pazarda  (internette) nasıl farklılaşılır?

Alan adı/ Domainimizi aldık. Markamızı belirledik. Ticaretimizi o marka ile yapacağız. İşte bu saatten sonra işimiz dijital pazarlama, sosyal medya çalışmalarına kalıyor. En önemlisi SEO çalışması. SEO çalışmalarının nasıl yapılacağı konusunda başka yazılarımda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım ama şimdilik bu kadar.

Alan adı / Domain ‘in önemini anladığımızı düşünüyorum. Markanıza sahip çıkarak, öncelikli olarak kendinize hedefler belirlemelisiniz. Bölgesel Marka, Ulusal Marka olmak o kadar da zor değil ve yüksek maliyetlerle gerçekleşmiyor. Eskiden ulusal marka olabilmek için ulusal basına verilen reklam bütçelerini düşünecek olursak ya da ulusal mecralarda yapılan yatırımları. Artık doğru SEO çalışması ve Dijital Pazarlama ile bu rakamlardan çok daha düşük rakamlara milyonlara hitap edebilirsiniz.

Ufkunuzu açın ve ticaretinize yön verin. Bol şans diliyorum.

Ahmet Durgut
Marka İletişimi ve E-Ticaret Uzmanı

Sırasıyla eklenecek olan yazılarımız!
 • Domain / Alan adı nedir?

 • SEO nedir?

 • E-Ticare’e başlama rehberi.

 • Sosyal Medyayı doğru kullanmak!

 • Nasıl marka olurum?

 • Doğru Medya Planlama.

 • Pazarlama stratejisi nedir?

 • Reklam nasıl yapılır?

 • Reklamın iyisi/kötüsü olur mu?

 • Her ticari yapı marka olabilir mi?

 • Kurumsallaşma nedir?

 • Tüketici analizi nasıl yapılır?

 • Tüketici memnuniyeti nasıl sağlanır?

Bizi takip edin..

Bizden haber almak tüm konulardan anında haberdar olmak için katılın.

Ticari kariyeriniz için danışmanlık yapıyoruz.

2018-06-09T07:40:12+00:00

Bizimle İletişime Geçin

Phone: 0850 886 47 40

Mobile: 0542 527 47 40

Web: eTürk's ©2018

Son Yazılar